LOADING....!!!!!
Logo KSE
více
Omezení provozu firmy
Více zavřít

JAPONSKÝ DEN V KNIHOVNĚ

Přednášky o Japonsku v Masarykově veřejné knihovně Vsetín.  

Masarykova veřejná knihovna Vsetín (dále jen knihovna) ve spolupráci s INDET SAFETY SYSTEMS a.s. uspořádala 22. března 2018 tzv. Japonský den. Návštěvníci knihovny se tak mohli seznámit s japonskou kulturou, japonskými zvyky, tradicemi i s typickými japonskými komiksy. 

 Dopolední přednáška s názvem Manga a anime byla určena žákům 7. tříd vsetínských základních škol. Přednášející Mgr. Katarína Kissová, milovnice Japonska a velká fanynka japonského komiksu (mangy), představila posluchačům historii a vývoj mangy, včetně různých sérií mangy, z nichž mnohé nabízí vsetínská knihovna k výpůjčce (např. Death Note, Naruto, Útok titánů, Fullmetal alchemist atd.). V Japonsku jsou komiksy oblíbené napříč všemi generacemi, jedná se o jeden z nejčtenějších žánrů a velký fenomén. Atraktivitu manze v naší kultuře dodává i pro nás neobvyklý způsob čtení opačným směrem zezadu dopředu a zprava doleva. Žáky přednáška velmi zaujala, mnohé ze zmiňovaných komiksových hrdinů totiž znají z filmového zpracování (tzv. anime).  

Japonský den dále pokračoval odpolední besedou pro veřejnost s názvem Svátky a festivaly Japonska. Díky rozlišným kulturám mohli posluchači žasnout nad spoustou nám neznámých svátků, jako jsou Den moře (3. pondělí v červenci), Den hor (11.8.), Den úcty ke starším (3. pondělí v září), Den zdraví a sportu (2. pondělí v říjnu), Císařovy narozeniny (23.12.) a další. Jako nejzajímavější mohl posluchačům připadat Zlatý týden, jeden z nejoblíbenějších japonských týdnů v roce, který je využíván především k cestování. V tomto týdnu se totiž v Japonsku slaví čtyři státní svátky: Den Šówa (29.4.), Den ústavy (3.5.), Den zeleně (4.5.) a Den dětí (5.5.). Neméně zajímavé bylo povídání o japonských festivalech. Některé, jako např. Taneční festival Awa, jsou pořádány celostátně, jiné jsou typické pro určité oblasti Japonska, jako třeba Pálení hory Wakakusa v Naře. 

Obě besedy svými komentáři a postřehy z vlastního života doplňoval pan Shinya Moriyoshi, Japonec pracující v ISS. Pro podtržení atmosféry se podával japonský zelený čaj a pochutiny typické pro tuto zajímavou zemi.


Japonský den byl v prostorách knihovny provázen výstavou představující střípky z japonského života s podtitulem „Japonsko trochu jinak“. Na japonské dny navážeme i v létě (úterý 7. srpna), kdy se v rámci letního dětského příměstského tábora v knihovně uskuteční japonský den s ochutnávkou specialit a výtvarným workshopem.

Další příspěvky

19. 11. 2019

V rámci japonského dne s knihovnou si mohli zájemci vyzkoušet psaní japonských znaků a také si udělat vlastní sushi.

Číst více
 Ostatní
Ostatní
28. 02. 2020

Je naší milou povinností oznámit Vám spuštění nové webové prezentace naší společnosti. Snažili jsme se, abyste veškeré potřebné informace našli na co nejméně kliknutí a pokud možno, aby Vás procházení webu bavilo.

Číst více
17. 02. 2020

Fotosoutěž pro zaměstnance skupiny Nippon Kayaku má svého vítěze

Číst více
14. 06. 2018

Kayaku Safety Systems Europe a.s. poskytla Diakonii ČCE-středisku Vsetín dar ve výši 300 tis. Kč

Číst více