LOADING....!!!!!

KAIZEN KONFERENCE

59. ročník KAIZEN konference se konal v japonském městě Ube.

Uveřejňujeme postřehy našeho kolegy, pana Milana Kováře, z jeho první pracovní cesty do země vycházejícího slunce. 

59. KAIZEN konference – Japonsko 

KAIZEN – toto japonské slovo zná snad každý náš zaměstnanec naší firmy od výroby po management a ví, že představuje proces zlepšování. 

Na podzim tohoto roku jsme překonali hranici 1000 registrovaných KAIZEN návrhů za FY 2018. Ale to není vše. Zlepšování v KSE představují všechny každodenní změny. Jsou to např. různé krátkodobé nebo půlroční projekty vedené produktovými týmy, nebo zkrátka běžné ulehčování si vlastní práce, což však musí být v souladu s pracovními a technologickými postupy. Zájem zaměstnanců o zlepšování se zúročil na Kaizen konferenci konané ve dnech 21. – 22. 11. 2018 v japonském městě Ube, nacházejícím se v prefektuře Yamaguchi. Zde mohou společnosti v rámci Nippon Kayaku Group každoročně sdílet svá nejlepší zlepšení a zajímavé projekty. 

S tématem „Eliminace fyzicky náročných pracovišť“ se zaměřením na produktovou skupinu PLSQ, jsme na konferenci vyrazili ve složení: Milan Kovář (GL PLSQ) jako přednášející, Stanislav Hekrla (GL PP), Radim Václavík (S ENG), Karel Cedivoda (PROD PLSQ) a Soňa Havrilová (S BCS) jako průvodkyně a překladatelka do japonštiny. 

Celodenní cestování Vsetín, Vídeň, Helsinky, Osaka je vyčerpávající, ale konečně pod sebou vidíme Japonsko. Hltáme vše nové a snažíme se vyrovnat s kulturními rozdíly. 

První, co upoutá pozornost, je spousta lidí v rouškách. Jak se dovídáme, důvod jejich použití je prostý - ohleduplnost vůči ostatním lidem. V době nemoci takto obyvatelé Japonska chrání sami sebe i ostatní. 

Po krátké aklimatizaci v Osace se přesouváme vlakem do města Himeji, kde jsme pozváni na prohlídku našeho sesterského závodu. Je nám představena výroba Mikro Gas Generátorů (MGG), inflátorů a nový sklad hotových výrobků. Udivuje nás velký podíl manuální práce, jako je např. ruční vsazování AC cupu pro inflátory do linky. Vysvětlují nám, že takovéto provedení linek umožňuje jejich snadné a rychlé přetypování, což je pro ně nutností. 

Pro výrobu MGG používají právě náš plastový squib (PLSQ). Na můj dotaz, jestli s ním nemají ve výrobě nějaké problémy, odpovídají, že nemají jediný! Je to velmi příjemný pocit, za nějž zde musím poděkovat všem kolegům z PLSQ! 

Odpoledne se přesouváme o dalších 400 km jihozápadně do města Ube, kde je pořádána 59. KAIZEN konference. Den začínáme prohlídkou závodu na výrobu funkčních chemikálií se zaměřením na materiály používané například do integrovaných obvodů a LCD obrazovek. Také se zde vyrábí absorpční náplně do dětských plen. 

Odtud míříme přímo do dějiště samotné konference. Ta začíná v poledne a probíhá dva dny, paralelně ve dvou kongresových sálech. Organizace celé akce je propracována do posledního detailu. Pořadatelé jsou uctiví, ale nekompromisní – vše musí být přesně na čas. U prezentací se hodnotí obsah a způsob přednesu. Samozřejmě musí být přesně dodržen časový limit. Na jeho blížící se konec jsme upozorněni zvonečkem. Druhé zazvonění by znamenalo body dolů. 

Naše prezentace se zabývá několika KAIZEN návrhy, které řeší eliminaci fyzicky namáhavé práce jako je např. přechod z ručního na strojní lakování, rozmíchání slože magnetickým míchadlem nebo změna parametrů máčecích vozíků s cílem ulevit v práci především našim kolegyním. Přednes, překlad i projekce probíhá perfektně, bez zaškobrtnutí a v časovém limitu. 

V těchto dvou dnech se setkáváme se spoustou zajímavých lidí z různých oborů. Při setkáních a rozhovorech s prezidentem Nippon Kayaku, panem Masanobu Suzuki nebo hlavním představitelem Skupiny bezpečnostních systémů (SSG - Safety Systems Group) panem Atsuhiro Wakumoto cítíme velký respekt a úctu, kterou k naší firmě chovají. 

Poslední den pobytu v Japonsku máme možnost navštívit Park Míru (Peace Memorial Park) a Muzeum míru Hirošima (Hiroshima Peace Memorial Museum), kde si připomínáme hrozivý atomový výbuch ve městě Hiroshima. 

Uteklo to rychle. Už sedíme opět v letadle a před námi je 24 hodinová cesta domů. 

Probíráme zážitky, těšíme se na rodinu, ale na druhou stranu nás mrzí, že nebylo více času tuto nádhernou zemi poznat více do hloubky. Zemi plnou milých a uctivých lidí, s krásnou přírodou a zajímavou kulturou. Zemi tak rozdílnou v porovnání s Evropou. 

Návštěva Japonska spojená s KAIZEN konferencí, prohlídkami výrobních závodů a možností alespoň krátce se seznámit s touto zemí je pro nás velmi cenný benefit. Vše pro nás bylo nové a jiné a my tuto zkušenost velmi ocenili. 

Pokud bude naše firma i v příštím roce přizvána na 60. ročník KAIZEN konference, věřím, že nás naši zástupci budou opět dobře reprezentovat a možná se nám podaří získat ocenění za nejlepší zlepšovatelský projekt. 

Milan Kovář, Group Leader PLSQ

Další příspěvky

 Pomoc a podpora
Pomoc a podpora
15. 09. 2020

Přidejte se k nám a pojďme společně uklízet Česko!  Už zbývá jen několik dnů a stále nás není dostatek. 

Číst více
 Ostatní
Ostatní
28. 06. 2021

Moravian Wallachia Classic - 1. ročník závodů veteránů na Moravě 

Číst více
 Život v KSE
Život v KSE
03. 05. 2022

Dárek u příležitosti Dne matek všem našim zaměstnankyním

Číst více
 Život v KSE
Život v KSE
05. 12. 2022

Přejeme všem našim zaměstnancům, obchodním partnerům i veřejnosti krásný adventní čas, příjemně prožité Vánoční svátky a do Nového roku 2023 vše dobré.

Číst více