LOADING....!!!!!
Logo KSE
více
Náborový bonus
Více zavřít

DEN PRO RŮŽOVOU STUŽKU SE VYDAŘIL

11. říjen patřil na Vsetínsku kampani zaměřené na prevenci nádorového onemocnění prsu

11. říjen patřil na Vsetínsku Dni pro růžovou stužku – kampani zaměřené na prevenci nádorového onemocnění prsu. Den pro růžovou stužku, pořádaný společnostní Kayaku Safety Systems Europe a.s. ve spolupráci s neziskovou organizací ZO ONKO-DUHA Vsetín, proběhl za krásného slunného počasí. Celkem bylo dobrovolníky osloveno na 3 tisíce občanů ze Vsetína a jeho okolí. Kromě letáčků se základními informacemi k tomuto onemocnění získali všichni oslovení růžový nákrčník, který má být jakýmsi uzlíkem na kapesníčku a připomínat ženám potřebu pravidelného samovyšetřování, které lze provádět v domácím prostředí a které je alternativou k neméně důležitému vyšetření v mamografických centrech.


MÁ TO SMYSL 

Video příspěvek ke kampani na FB stránkách firmy Kayaku zaznamenal přes 250 sdílení. Z těchto bylo vylosováno 40 osob, které jako poděkování za sdílení videa obdrželi růžový nákrčník. 


 Do akce bylo zapojeno několik institucí, jako je Vsetínská nemocnice, Masarykova veřejná knihovna či Střední zdravotnická škola ve Vsetíně.


Vsetínská radnice také nezůstala stranou. Jeden ze vsetínských kostelů byl zahalen do růžové barvy a regionální TV vysílala příspěvek, ve kterém se k dané problematice vyjádřil mj. chirurg Vsetínské nemocnice, Mudr. Petr Rohlík. Dle jeho slov je prevence u nádorového onemocnění prsu velice důležitá. „Ročně je v České republice hlášeno na šest tisíc nově vzniklých případů. Každá žena by se o svá prsa měla starat, měla by si provádět samovyšetření. Stačí jedenkrát měsíčně, palpací třemi prsty prohmátnout všechny kvadranty, včetně centrální části a samozřejmě by neměla zapomenout na podpaží, kde jsou spádové uzliny,“ uvedl Petr Rohlík, který operační výkony na prsou provádí. „Pokud si žena nahmatá ložisko, tak je velikosti už alespoň patnáct milimetrů, což samozřejmě pro ni není úplně ideální situace. Proto byl v České republice vytvořen preventivní program vyšetřování prsu v mamografických centrech. Cílem je diagnostikovat nádor ve stavu nehmatné léze, kdy se jedná o velikosti pod jeden centimetr,“ vysvětlil chirurg. 

V případě nálezu nádoru se odebere vzorek tkáně, aby bylo možné zjistit, jestli se jedná o zhoubný či nezhoubný útvar. „Následuje pohovor na mammární komisi, která rozhoduje, jaký typ operace se u ženy bude provádět - jednak na prsu, jednak ve spádových uzlinách. Pokud se nádor odoperuje včas a žena absolvuje onkologickou léčbu, dá se říci, že se může vrátit do běžného života naprosto zdravá. To, že onemocněla nádorovým onemocněním, neznamená, že by musela na onemocnění doplatit či dokonce zemřít,“ dodal Petr Rohlík. Je-li ložisko malé, jednoznačně se dnes preferují takzvané záchovné operace prsu. „Žena vlastně přijde jen o část prsu, většinou je to kvadrant, ale může to být i menší oblast. Důležité je, aby byly zdravé okraje. To stejné provádíme na spádových uzlinách, kde vyhledáme první spádovou, takzvanou sentinelovou uzlinu, a pokud je negativní, nemusíme odstraňovat další uzliny,“ zhodnotil chirurg s tím, že pro karcinom prsu je operováno ve Vsetíně ročně zhruba sedmdesát žen. 

Dle slov předsedkyně ZO ONKO-DUHA Vsetín, paní Marie Novosadové, se povědomí občanů o této akci stále zvyšuje. „Chceme v této preventivní činnosti pokračovat i v dalších letech, protože pořád je ještě velké množství lidí, kteří jsou snad přesvědčeni, že se jich to netýká a nikdy týkat nemůže. Statistická data však hovoří jasně – onkologických onemocnění přibývá, ale úmrtnost na ně naštěstí klesá i díky tomu, že si stále více lidí všímá svého těla a k lékaři přicházejí včas. A to je to hlavní, co chceme veřejnosti vštípit.“, dodává paní Novosadová.


Kampaň podpořili také zaměstnanci firmy Kayaku Safety Systems Europe a.s., kteří nezapomněli přijít v tento den s růžovým doplňkem.  


Další příspěvky

19. 12. 2018

  PF 2019  

Číst více
10. 12. 2018

Konference a výstava výrobců zádržných bezpečnostních systémů pro automobilový průmysl.  

Číst více
15. 01. 2019

59. ročník KAIZEN konference se konal v japonském městě Ube.

Číst více
06. 01. 2020

Zprovoznění jídelny pro zaměstnance lokace 4 ve Vsetíně, Bobrky

Číst více