LOADING....!!!!!
Logo KSE
více
Náborový bonus
Více zavřít

PŘÍBĚH SKLADNÍKA KSE

KAIZEN KONFERENCE – JAPONSKO, aneb ze skladu až do Japonska  

Jmenuji se Martin Martinek a byl jsem za své zlepšovatelské aktivity vybrán k účasti na Kaizen konferenci v Japonsku. 

Na této konferenci prezentují zástupci dceřiných společností Nippon Kayaku (NK) své zlepšovatelské projekty. Za naši firmu byl tento rok vybrán projekt „Realizace záchytných nádrží na dešťovou vodu a odpadní vody z reverzní osmózy“, který jel do Japonska prezentovat junior manažer engineeringu Štěpán Kopecký. Spolu s námi se výpravy účastnili také Miroslav Labaj z oddělení engineeringu a Soňa Havrilová z oddělení podnikového plánování, která byla naší průvodkyní a překladatelkou. 

Nominací jsem byl hodně překvapen, až zaskočen. Nikdy by mě nenapadlo, že podávání „zlepšováků“ by mě mohlo dostat na druhou polovinu světa. Těch pár minut, které jsem věnoval přemýšlení a sepsání návrhů, jimiž si chceme usnadnit práci nebo zlepšit kvalitu či bezpečnost, se vyplatilo nejen pro práci v našem týmu, ale i mně v podobě cesty do Japonska. Musím se přiznat, že jsem měl trochu obavu, jak si skladník poradí v 33 milionovém Tokiu. Když nám ale útvar zlepšování celý význam a program akce do detailu popsal a sdělil, na co se připravit, obavy odpadly a začal jsem se hodně, hodně těšit. 

Hurá na cestu! Cestovali jsme 20 hodin. Při přistání na tokijském letišti Haneda vycházelo slunce a naskytl se nám úchvatný pohled na nekonečné Tokio. „Rychlý“ přesun na hotel (22 zastávek) a tradá poznávat město. První poznatek - davy lidí - s nikým se ale nesrazíte. Vyzkoušeli jsme i městskou dopravu. Zastávky na tři patra nás trochu zaskočily. Metro, podzemka, nadzemka - s mapami a mobilem jsme to zvládli. Obdivujeme dominantní budovu Tokio Skytree (634 m), jdeme do parku a zkoušíme místní kuchyni. Úžasný, ale vyčerpávající den zakončíme zkoumáním svých hotelových pokojů, kde i toaleta má asi tak 20 tlačítek. 

Následující dny už jedou podle harmonogramu. Nastupujeme do vlaku Schinkanzen (250-300 km/hod) a nabíráme směr Himeji, kde máme domluvenou návštěvu mateřské společnosti. 600 km za 3 hodiny naprosto komfortní jízdou. Cestou můžeme obdivovat horu FUJI (3776m.), před 200 lety ještě aktivní sopku. Zpoždění nula a na centimetry přesné zastavení vlaku na vyznačeném místě. Nechápal jsem, ale funguje to. 

V NK nám kolegové ukazují továrnu a vysvětlují vše, na co se dotazujeme. Zajímá mě, jak jinak, i systém skladování. Dostává se nám vyčerpávajících odpovědí od ochotných kolegů. Je to jiné a je znát vysoká úroveň standardizace a dodržování definovaných pravidel. Je to velmi zajímavé. 

V Himeji zvládáme okouknout největší japonský hrad ze 14. století. První místo, kde se setkáváme s typickým vyzouváním bot. Naštěstí jsem byl připraven! A už nabíráme směr Tokio, kde nás v předvečer dvoudenních prezentací čeká tradiční japonská večere v ještě tradičnější restauraci. Opět zutí J, s kolegy ze všech společností Bezpečnostní (Safety) divize. Vedení nás uctivě vítá, pomáhá s objednávkou jídla a přeje nám hodně zdaru při prezentacích. 

Kaizen konference následující den probíhá ve dvou slavnostně vyzdobených sálech. Štěpán Kopecký prezentuje realizaci záchytných nádrží na dešťovou vodu a odpadní vody z reverzní osmózy o celkovém objemu 739,5 m3, které KSE instalovala ve všech svých lokacích a významně tím tak šetří pitnou vodu. Od roku 2021 by měl tento systém fungovat na 100% a očekáváme, že recyklací ročně ušetříme 5 040 000 litrů pitné vody, což odpovídá roční konzumaci nápojů asi 5 523 lidí, nebo objemu dvou olympijských bazénů. Soňa Havrilová vše překládá do japonštiny. Prezentace byla velmi dobře připravena a bezchybně a v časovém limitu přednesena. To, že měl její obsah ohlas, jsme poznali podle dotazů ze strany posluchačů. První den zakončujeme setkáním účastníků na společném rautu - spousta pro mě neznámých a zvláštních jídel. 

I druhý den prezentací máme možnost vybrat si téma podle zájmu a přecházet mezi oběma sály. Vyhlášení a ocenění těch nejlepších témat a bouřlivý potlesk ukončují oficiální program. Z atmosféry na konferenci bylo cítit, jak silný důraz se na zlepšování ze strany vedení Nippon Kayaku klade, jak vážně zlepšování všichni berou a jak důležité je přemýšlet nad tím, jak se posunout dál. 

Zbylý čas v Japonsku se snažíme do poslední chvilky využít poznáváním této nádherné země. Navštěvujeme muzeum samurajů, tradiční sushi restauraci, kde jídlo jezdí na pásu a my jen vybíráme, co chceme, či Tokio Metropolita Government Building s nádhernou vyhlídkou ze 45. poschodí (202 m) a s nepopsatelnými výhledy při západu slunce. 

Odlétáme navečer, takže poslední den ještě vyrážíme do čtvrti Yokohama. Procházíme pobřeží, obhlížíme budovu staré celní správy, jsme svědky závodu v běhu a navštěvujeme lidmi zalitou čínskou čtvrť, kde zkoušíme různé dobroty. Při proplétání se mezi mrakodrapy jsme se pěkně zamotali. K cíli nás ale tentokrát nenasměřovaly aplikace, ani mapy, ale sympatický dědeček mluvící anglicky, francouzsky či španělsky, který vytáhl stoh vytisknutých map, našel tu pravou, dvakrát nás na ulici pootočil a řekl „Go“. Žasneme. Teď už nás čeká jen přesun na letiště a 11ti hodinový let na vzdálenost 9 500 km.  

Samotná cesta a týden strávený v Japonsku byly opravdu náročné, plné nových poznatků, vjemů a zážitků. Život v Tokiu je rychlý, ale spořádaný. Když potřebujete pomoc, každý si najde chvilku, kterou vám ochotně věnuje. I přes velkou hustotu obyvatel, která může leckoho zastrašit, bych se do Japonska rád vrátil a poznával s milými lidmi něco víc z této krásné země.

Martin Martinek, PUR STOR Tým Leader


Další příspěvky

 Pomoc a podpora
Pomoc a podpora
20. 10. 2021

7. ročník Dne pro růžovou stužku nezvykle v kině Vatra

Číst více
13. 04. 2018

Soutěž v japonském mluveném a psaném projevu.  

Číst více
 Život v KSE
Život v KSE
07. 05. 2021

V Kayaku testujeme a vydáváme potvrzení o negativním výsledku antigenního testu! 

Číst více
 Život v KSE
Život v KSE
02. 03. 2020

Přidáte se ke květnové výzvě projektu Do práce na kole? Smyslem této celorepublikové akce je ukázat, že pokud omezíme každodenní jízdu autem, zlepšíme si nejen svou kondici, ale navíc přispějeme k čistšímu ovzduší.

Číst více